Paralajmërohet vaksina Anticovid, Albert Bourla: Sot është një ditë e shkëlqyer për shkencën dhe njerëzimin

9 Nëntor, 2020 - 2:12 pm

“Sot është një ditë e shkëlqyer për shkencën dhe njerëzimin”, tha në një deklaratë Albert Bourla, kryetari dhe shefi ekzekutiv i Pfizer, përcjellë KultPlus.

Kompania e ilaçeve Pfizer tha se analiza e hershme tregoi se kandidati i saj i vaksinës për Covid-19 është më shumë se 90 përqind efektiv në parandalimin e infeksionit.

Lajmet nga Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech SE, janë mirëpritur si një hap i madh në luftën kundër një virusi që ka shkatërruar ekonominë globale, ka shkatërruar jetën e përditshme për miliarda dhe ka vrarë 1.26 milion njerëz – gati 240,000 vetëm në SHBA.

Studimi tregon se njerëzit që morën dy doza si pjesë e provës panë 90 përqind më pak raste simptomatike të Covid-19 sesa pjesëmarrësve të cilëve iu dha një placebo. Ky është një sukses shumë më i lartë sesa shumë ekspertë kishin pritur.


“Sot është një ditë e shkëlqyeshme për shkencën dhe njerëzimin,” tha Albert Bourla, kryetari dhe shefi ekzekutiv i Pfizer, në një deklaratë. “Ne jemi duke arritur këtë moment të rëndësishëm në programin tonë të zhvillimit të vaksinave në një kohë kur bota ka më shumë nevojë për të me normat e infeksioneve që vendosin rekorde të reja, spitalet pranë kapacitetit të tepërt dhe ekonomitë që përpiqen të rihapen.”

Mirëpo kjo nuk do të thotë që vaksina do të jetë menjëherë e disponueshme. Gjithashtu është akoma e paqartë se sa do të zgjaste imuniteti ndaj virusit, as sa gjerësisht do të ishte në dispozicion një vaksinë e tillë dhe sa shpejt. Pfizer tha se bazuar në parashikimet aktuale pret që të prodhojë globalisht deri në 50 milion doza vaksinash në 2020 dhe deri në 1.3 miliardë doza në 2021. /nbcnews/ KultPlus.com

Të ngjajshme