Pas luftës mbeti i gjithi nën gërmadha, imazhet mahnitëse të Budapestit të rindërtuar 75 vjet pas shkatërrimit

24 Korrik, 2020 - 11:57 am

Beteja e Budapestit në përfundim të Luftës së Dytë Botërore zgjati 50 ditë. Trupat sovjetikë dhe rumune vendosën rrethimin e kryeqytetit hungarez. Rreth 38.000 civilë humbën jetën gjatë luftimeve.

Ndërkohë këto fotografi mahnitëse para dhe mbas, tregojnë se qyteti mbeti në gërmadha dhe më pas u rindërtua në një nga xhevahirët e Evropës Lindore.

Imazhet e shkrepura në bardh e zi – të ruajtura në arkivin Fortepan – janë përputhur saktësisht në fotografi nga fotografi, Amos Chapple. Fotot e rralla tregojnë se s Budapesti ka ndryshuar nga viti 1945 deri në 2020-n.

Vendndodhjet e kapura në pamjet bardh e zi – mirësjellja e arkivit Fortepan – janë përputhur saktësisht në fotografi nga fotografi Amos Chapple, me detyrë për www.rferl.org, për të zbuluar se si ato janë transformuar në mes të 1945 dhe 2020 .

Të fundit

Të ngjajshme