Burri e goditi gruan 10 herë me thikë, reagon RrGk: Drejtësia në gjumë, gratë po vazhdojnë të përjetojnë dhunë

11 Shtator, 2020 - 12:31 pm

Rrjeti i Grave të Kosovës ka reaguar lidhur me dhunën që po raportohet ndaj vajzave dhe grave në Kosovë.

Nëpërmjet një postimi në Facebook RrGK ka reaguar për rastin e një ditë më parë ku një grua u godit 10 herë me thikë nga burri i saj. Sipas tyre përderisa gratë janë duke përjetuar dhunë, drejtësia është duke fjetur në gjum.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tyre të plotë:

Drejtësia në gjumë, gratë po vazhdojnë të përjetojnë dhunë

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) shpreh indinjatë të thellë për këtë rast, duke u zotuar njëherish që do të ngremë zërin për të kërkuar drejtësi për këtë grua, ashtu si për çdo grua tjetër të dhunuar, plagosur e të vrarë.

Dhuna ndaj grave vazhdon të mbetet një prej formave më pak të ndëshkueshme të dhunës

RrGK do të monitorojë reagimin e institucioneve ndaj këtij rasti dhe do t’i shfrytëzojë të githa mundësitë ligjore që dorasi të marrë dënimin më të lartë. RrGK nuk do të ndalet derisa dhuna ndaj grave të mos trajtohet vetëm si lajm apo si diçka e mbyllur dhe private. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme