Peleshi: Samiti i Madridit, moment i ri historik për NATO-n

30 Qershor, 2022 - 1:39 pm

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi u shpreh sot se Samiti i Madridit është një moment i ri historik për NATO-n.

Peleshi, i cili është pjesë e delegacionit shqiptar në NATO, që kryesohet nga kryeministri Edi Rama u shpreh se në këtë Samit u morën vendime mjaft të rëndësishme për kursin që Aleanca do të mbajë në një situatë delikate sigurie.

“Vëmendje të veçantë në këtë samit iu kushtua Ballkanit Perëndimor, si një rajon me rëndësi strategjike për Aleancën. Koncepti i ri strategjik i NATO-s forcon  më shumë sigurinë dhe mbrojtjen në Evropë”, theksoi Peleshi në një postim në rrjetet sociale./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme