‘Përgjithmonë mirënjohës ndaj jush, Anglia jonë e dashur’

11 Shtator, 2019 - 9:15 am

Ndeshja e djeshme mes Anglisë dhe Kosovës ka marrë vëmendje të madhe nga mediat e huaja. Krahas historikut te Përfaqësueses së Kosovës dhe historisë së vendit, edhe tifozët dhe mbishkrimet e tyre ishin pjesë e interesimit të madh medial. Tifozët nga Kosova, ashtu siç e kërkon nderi dhe kultura shqiptare, u treguan falenderues dhe mirënjohës ndaj rolit të Britanisë së Madhe në bombardimet e NATO-së më 1999 në Kosovë, shkruan KultPlus.com

Prestigjozja “The Telegraph” i ka kushtuar këtë artikull tifozëve kosovar që në një numër shumë të madh udhëtuan në Londër në përkrahje të ekipit të tyre të zemrës, Përfaqësueses së Kosovës.
Ata kishin ardhur nga e gjithë Evropa dhe nga Mbretëria e Bashkuar në Stadiumin “St Mary” për një lojë që do të thotë më shumë sesa thjesht një ndeshje tjetër në kualifikues në Euro 2020 për kombin e ri të Kosovës dhe ekipin e tij të ri të futbollit.

Sipas burimeve zyrtare, 20,000 kosovarë prisnin në Southampton për ndeshjen kundër Anglisë dhe vetëm 10,000 midis tyre me bileta – një mbështetje ndërkombëtare larg si askush tjetër. Ata kishin ardhur me siguri për të mbështetur skuadrën e tyre, aktualisht pas 15-ndeshje të pamposhtur dhe të freskët nga fitorja ndaj Republikës Ceke të Shtunën, por ata gjithashtu kanë një dashuri të madhe për futbollin britanik dhe britanikët në përgjithësi.

Kristian Gashi, 30 vjeç, një përkrahës kosovar që ishte për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar nga shtëpia e tij në Austri po pyeste një ekip të BBC-së nëse mund të shfaqte flamurin e tij në pjesën e prapme të transmetimit të tyre live për lajmet e 6-të. “Faleminnderit juve tani luajmë kundër jush”, shkruhej në pankart . “Përgjithmonë mirënjohës ndaj jush, Anglia jonë e dashur”. Gashi erdhi nga qyteti kosovar i Ferizajt dhe deshi të shpjegojë për rolin e Britanisë në ndërhyrjen e Nato në luftën ballkanike të vitit 1998 deri në 1999.


“E kam provuar luftën dhe kurrë nuk kam menduar se në një hapësirë ​​kaq të shkurtër kohe do të jemi këtu, duke luajtur futboll në një stadium,” tha ai. “Ne po luajmë kundër kombit më tradicional të futbollit. Unë gjithmonë do të jem mirënjohës për Anglinë dhe ato që bënë për vendin tim. Ata ndërhynë në shfarosjen e popullit tonë. Pastaj ata na ndihmuan më vonë që ekipi ynë të njihej në sport ”.

Rimor Arifi, 26 vjeç, nga Prishtina, ka një fotografi në telefonin e tij të një solisti britanik që luante futboll në rrugë me fëmijët kosovarë. Ai kishte ardhur për lojë dhe për të vizituar familjen. “Kjo ishte 20 vjet më parë dhe tani ne po luajmë me Anglinë,” tha ai, “është e mrekullueshme.” Arifi tha se kushëriri i tij kishte shpresuar të takohej me Tony Bler këtë javë.
Ish-Kryeministri vlerësohej si një hero në Kosovë nga ana e tij në ndërhyrjen e Natos dhe në Kosovë ka një gjeneratë fëmijësh me emrin e tij. “Unë di rreth 20 fëmijë të quajtur” Tonibler “,” tha Arifi.

Luan Zeka, 55 vjeç dhe djali i tij Jon, 19 vjeç kishin ardhur nga Londra perëndimore për këtë lojë. Jon lindi në Londër një vit pasi familja e tij u shpërngul nga Prishtina dhe megjithëse ata zakonisht do të mbështesin Anglinë, ky ishte një propozim tjetër. “Asnjëherë nuk kemi menduar të shohim këtë ditë,” tha Leka. Djali i tij Jon tha se për kosovarët në Britani të Madhe në veçanti kjo ishte një ditë e rëndësishme. “Unë kam lindur këtu, kam qenë në gjendje të shkoj në shkollë këtu. Ne nuk do të zhgënjehemi nëse nuk fitojmë. Futbolli është thjesht një sport në fund të ditës ”./KultPlus.com

Të ngjajshme