Platforma ‘X’ do të heqë opsionin e bllokimit për përdoruesit e saj

20 Gusht, 2023 - 12:57 pm

Funksioni i bllokimit do të hiqet për përdoruesit e X, dikur Twitter, ka njoftuar Elon Musk, duke pretenduar se është një funksion pa kuptim.

Aktualisht, kur përdoruesit “bllokojnë” një llogari, kjo ndalon shfaqjen e postimeve të asaj llogarie në afatin kohor të bllokuesit dhe anasjelltas.

Një llogari që është e bllokuar nuk mund t’i dërgojë më mesazhe bllokuesit dhe as nuk mund të shikojë postimet e tij.

Një përdorues e quajti vendimin e Musk një “gabim të madh”, duke thënë se ka “njerëz toksikë” në platformë me të cilët përdoruesit thjesht nuk donin të ndërvepronin në asnjë mënyrë.

Heqja e një veçorie bllokuese mund të shkelë gjithashtu kushtet dhe kushtet e dyqaneve si App Store i Apple dhe Google Play.

Të dy dyqanet kanë kushte që thonë se aplikacionet e mediave sociale duhet të lejojnë lehtësirat e përdoruesve të filtrojnë ngacmimet ose ngacmimet.

Mund të nënkuptojë se X nuk mund të shkarkohet më nga ato dyqane, sipas CNN.

Sidoqoftë, përdoruesit kanë mundësinë ta bëjnë llogarinë e tyre private, duke fshehur tweet-et e tyre nga publiku dhe duke lejuar vetëm ndjekësit e pranuar të shohin postimet e tyre./KultPlus.com

Të ngjajshme