Presidenti i Këshillit Evropian: Kurti dhe Vuçiqi të tërhiqen, të largohen Njësitë Speciale dhe barrikadat

25 Shtator, 2021 - 11:55 pm

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq t’i shmangin tensionet në veri të vendit.

Michel, me anë të një postimi në llogarinë e tij për media në ‘Twitter’, ka thënë se po mban kontakte të ngushta me kreun e BE’së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell lidhur me situatën në veri.

Kreu i Këshillit Evropian ka bërë thirrje që të tërhiqen Njësiti Special i Kosovës dhe barrikadat në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

“Në kontakt të ngushtë me Josep Borrell. Koha që Serbia dhe Kosova, Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurti, të tërhiqen dhe të mos e eskalojnë situatën, ta bëjnë tërheqjen e Forcave Speciale dhe barrikadave dhe të vazhdojnë negociatat sipas propozimeve të Emisarit të Lartë të BE’së, Miroslav Lajçak”, ka deklaruar ai.

SHBA dhe BE u kanë bërë thirrje krerëve të Kosovës dhe Serbisë që të mos tensionojnë situatën më tutje./KultPlus.com

Të ngjajshme