Presidentja Osmani: Kosova është e bekuar me mbështetjen nga Kancelari Scholz

10 Qershor, 2022 - 10:56 pm

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani ka qenë e pranishme në darkën e punës në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), që po mbahet në Selanik të Greqisë, e ku po merr pjesë edhe kancelarit Olaf Scholz, shkruan KultPlus.

“Kosova është e bekuar me mbështetjen nga Kancelari Scholz dhe miqësinë me Republikën Federale të Gjermanisë. 🇽🇰🤝🇩🇪”, ka shkruar presidentja Osmani duke publikuar edhe fotografitë e kësaj darke, ku shihet pranë kancelarit Olaf Scholz, i cili vizitoi Prishtinën dhe Beogradin.

Në Samitin e  SEECP në Selanik presidentja Osmani do të flasë edhe për rolin që Republika e Kosovës po luan në ruajtjen e paqes dhe të stabilitetit në rajon; rëndësinë e bashkëpunimit rajonal duke u bazuar në parimet e barabarësisë dhe gjithëpërfshirjes, si dhe për nevojën për ta përshpejtuar perspektivën euro-atlantike për Kosovën dhe vendet e tjera demokratike në rajon./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme