Presidentja Osmani: Masakra e 3-4 shkurtit të vitit 2000 ndaj shqiptarëve në veri të Mitrovicës thirrje për drejtësi për të vrarët, të plagosurit dhe të dëbuarit

3 Shkurt, 2023 - 5:30 pm

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar 23-vjetorin e dy ditëve të tmerrit në pjesën veriore të Mitrovicës.

Postimi i plotë i Presidentes Osmani:

Dhjetë qytetarë shqiptarë të vrarë, në mesin e të cilëve fëmijë, gra e pleq nga banda të armatosura serbe, 25 të plagosur ndërmjet 3-4 shkurtit të vitit 2000, sikurse edhe 1664 familje të dëbuara me gati 12 mijë anëtarë nga pjesa veriore e Mitrovicës, mishërojnë kujtesën dhe nevojën për drejtësi.

Në 23-vjetorin e ditëve të tmerrit në këtë pjesë, thirrja për drejtësi është nderim për të vrarët, të plagosurit dhe të dëbuarit.

Qoftë i përhershëm kujtimi për viktimat e drejtësia synim i vazhdueshëm deri në vënien e autorëve para përgjegjësisë!/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme