Prezantohet hoteli që qëndron mbi re me energji nukleare, një koncept i ri argëtues

5 Korrik, 2022 - 1:32 pm

Dizajnerët pretendojnë se do të qëndronte pezull në ajër për disa vite në të njëjtën kohë – por shikuesit nuk janë aq të sigurt.

Është zbuluar një koncept i çuditshëm për një hotel lundrues me energji nukleare, i projektuar për të fluturuar me 20 motorë elektrikë dhe një pilot të AI në një fluturim pothuajse pa ndalesë.

Siç raportohet nga The Independent, Hashem Al-Ghaili postoi një video në YouTube që tregon planet konceptuale për anijen Sky Cruise, të quajtur “hoteli i së ardhmes”, me vend për 5,000 të ftuar. Dizajni i tij kombinon “veçoritë e një avioni komercial ndërsa ofron mishërimin e luksit” për pasagjerët që do të mbërrinin në hotel me avion ose avion privat.

Hoteli fluturues do të ketë shumë aktivitete rekreative për t’i mbajtur mysafirët të zënë ndërkohë që janë në pushime. Përmes një video të publikuar, zbulohet një kuvertë argëtimi e mbushur me qendra tregtare, qendra sportive, pishina, restorante, bare, kënde lojërash për fëmijë, kinema dhe teatro. Ekziston gjithashtu një seksion i veçantë për ngjarjet dhe takimet e biznesit.

Jashtë qendrës kryesore të aktivitetit, ka një sallë panoramike brenda një kulle vëzhgimi që ofron pamje 360 ​​gradë të qiellit mbi retë, plus tre kupola individuale shikimi për shikimin e yjeve.

Pasagjerët do të vendosen në hotelin qiellor nëpërmjet aeroplanëve, duke “rrëshqitur” me një “ashensor” brenda aeroplanit.

Ndërsa është një ide argëtuese, shumë njerëz e komentuan konceptin e dizajnit dhe identifikuan disa nga të metat e tij të mundshme. Një person që komentoi në YouTube shkroi: “Nëse fizika dhe aerodinamika nuk do të ekzistonin, atëherë kjo anije mund të jetë në gjendje të ngrihet.” ndërsa një tjetër shtoi: “Dizajnerët harruan se kjo gjë duhet të fluturojë… Prandaj, ata duhet t’u përmbahen parimeve të aerodinamikës”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme