Rama: Bajpasi i Vlorës nxori në pah pamjen piktoreske të vijës bregdetare

7 Tetor, 2022 - 10:06 am

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale pamje nga Bajpasi i Vlorës, ku së fundmi po organizohen edhe aktivitete turistiko-sportive.

Kreu i qeverisë shprehet se, Bajpasi i Vlorës është një prej veprave më spektakolare të infrastrukturës sonë kombëtare.

Rama thekson se, krahas impaktit në lehtësimin e trafikut, Bajpasi i Vlorës , nxori në pah pamjen piktoreske të vijës bregdetare të rivierës shqiptare e ku së fundmi po organizohen edhe aktivitete turistiko-sportive.

Bajpasi i Vlorës jo vetëm që lehtësoi trafikun gjatë sezonit veror, por nxori në pah pamjen piktoreske të vijës bregdetare të rivierës shqiptare.

Autoriteti Rrugor Shqiptar organizoi një aktivitet sportiv “Pedalojmë bajpasin e Vlorës” me çiklistat e Klubit të Tiranës, që përshkuan me biçikleta një nga rrugët më panoramike të Shqipërisë, eksperiencë kjo unike dhe e paharrueshme.

Bajpasi i Vlorës, një vepër shumë komplekse, por dhe e rëndësishme për zhvillimin turistik të vendit, që lehtëson aksesin drejt bregdetit të jugut, është i hapur për qarkullimin e automjeteve.

Bajpasi i Vlorës ka një gjatësi prej 29 kilometrash. Pjesë e projektit janë edhe disa vepra arti./ atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme