Profesor Kraki: Bravo i qofte secilit shqiptar qe behet pengese fale suksesit e guximit

4 Dhjetor, 2022 - 8:07 pm

Profesori Nezir Kraki së fundmi ka komentuar ndodhitë e ndeshjes Zvicër e Serbi, ku protagonistë kryesorë ishin shqiptarët Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Kraki ka shkruar se shqiptari i suksesshëm është pengesë për shqiptarin e frustruar.

Postimi i plotë:

Shqiptari i dukshem fale mundit dhe suksesit te tij eshte shpesh pengese per shume evropianë.
Edhe më zi se kaq!
Shqiptari i suksesshem eshte pengese per shqiptarin e frustrum. Fiks sikur Shqiptari patriot qe eshte pengese per shqiptarin servil dhe shqiptarin nostalgjik te bashkim-vllaznimit.

Thjesht, shqiptari i suksesshem, i dukshem dhe i zeshem eshte shqiptar qe duhet te refuzohet, te konsiderohet anormal. Se « normalja » kur behet fjale per neve eshte deshtimi, servilizmi, jargitja, vetposhterimi.

Prandaj kur Xhaka e Shaqiri guxojne te jene te suksesshem dhe vendimtarë ne ngjarje evropiane e boterore, me automatizem behen pengese. E kur guxojne te jene apo te mendojne si shqiptarë, behen pengese edhe per shume shqiptarë. Se sot s’ka krim me te madh ne syte e servileve, deshtakeve e jugonostaligjekeve sesa guximi me mendu si shqiptar. Tani me vepru si shqiptar behet krim i dyfishte.

Xhaka me shokë i kane borxh Zvicres por Zvicra kurre s’do ta kishte kete vrull e kete energji pa frymen shqiptare brenda saj. Sepse me mendu shqip eshte frymë, jo veç sjellje apo veshje. Fryme qe motivon, qe trimnon e qe deperton. Fryme qe vjen nga thelleshite e kohes e kujteses sone kolektive me padrejtesi e vuatje qe na kane bere keta qe jemi. Kur Shaqiri shenon kunder Serbise, brenda tij riparohet nje padrejtesi qe vlen me shume se vet goli i shenuar. Edhe per neve qe e shikojme ajo eshte me shume se loje.

Duhet te pshtyhen krejt ftyrat e t’paftyreve qe perqeshin e perbuzin frymen shqiptare qe sot ringjallet sidomos ne diaspore, ne çdo fushë e çdo cep te botes. Duhet te injorohen injorantët e komitave servile qe e kalojne javen nga terrasa n’terrase duke u shit si kozmopolitë e « qytetarë te botes ».

Bravo i qofte secilit shqiptar qe behet pengese fale suksesit e guximit”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme