Rizo Shurdha, mes identitetit afrikano-shqiptar

29 Tetor, 2020 - 10:03 am

Martesa mes një ulqinakeje dhe një afrikani të ardhur në Ulqin kishte bërë që ata të sjellin në jetë Rizo Shurdhën.

Ai kishte lindur më 12 janar 1922 dhe i përkiste komunitetit afro-shqiptar në Ulqin, atëherë pjesë e Mbretërisë së Jugosllavisë. Skllavët afrikanë ishin sjellë nga kapitenët e flotës së Ulqinit në shekullin e 18-të, teksa një shekull më pas ata fituan lirinë e tyre dhe filluan të integrohen në bashkësinë lokale.

Babai i tij Saidi, ishte një pasardhës i drejtpërdrejtë i afrikanëve të parë që u vendosën në Ulqin ndërkaq, nëna e tij, Fatima ishte një vendase.

Rizo Shurdha në rininë e tij ishte marrë me boks dhe kishte punuar si kamerier në Dubrovnik. Ai më pas shkoi në Beograd, ku mësoi zanatin e fotografisë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai u bashkua me Partizanët Jugosllavë. Pas luftës, ai u kthye në Ulqin, ku hapi studion e parë fotografike në qytet, e cila për një kohë të gjatë ishte e vetmja. Në vitin 1976 ai luajti në filmin “Jagoš dhe Uglješa”. Ai u martua me një malazez nga Ulqini me emrin Nada Račić, me të cilin kishte dy fëmijë.

Ai vdiq më 11 shkurt 2003 në vendlindjen e tij dhe ishte një nga përfaqësuesit e fundit zezakë në qytet./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme