Rrëshqitja e ajsbergut kërcënim për pinguinët dhe fokat e Arktikut

4 Nëntor, 2020 - 4:19 pm

Një ajsberg gjigand në Antarktik po shkëputet drejt territorit të Gjeorgjisë jugore. I njohur ndryshe si A68a, gjigandi i akullit është në një madhësi të ngjashme me ishullin e Atlantikut Jugor. Shkencëtarët thonë se ekziston një mundësi e fortë që ai të ankorohet në det të hapur, duke rrezikuar pinguinët dhe fokat e Arktikut.

“Ekosistemet mund dhe do të lëvizin përsëri natyrisht, por ekziston një rrezik që nëse ky ajsberg qendron, mund të jetë aty për 10 vjet,” tha Prof Geraint Tarling nga Anketa Britanike e Antarktikut (BAS). “Dhe kjo do të bënte një ndryshim shumë të madh për faunën”, nënvizon ai. Rrugët normale të kërkimit të kafshëve mund të bllokohen, duke i penguar të ushqejnë siç duhet të vegjlit e tyre. Dhe është e vetëkuptueshme që të gjitha krijesat që jetojnë në fund të detit do të shtypen aty ku prek A68a.

A68a ka pamjen e një dore me një gisht drejtues dhe gjendet në këtë “rrugicë ajsbergu” që kur u lirua nga Antarktida në mes të vitit 2017. Tani është vetëm disa qindra km në jugperëndim të Gjeorgjisë Jugore. Përafërsisht me madhësinë e qarkut anglez të Somerset (4200 km katrore), ajsbergu peshon qindra miliarda tonë.

Territori britanik ngjan me një varrezë për ajsbergët më të mëdhenj të Antarktidës. Kur kolosi A38 u vendos në Gjeorgjinë Jugore në 2004, zogjtë e vegjël të pinguinëve të vrarë dhe këlyshë fokash u gjetën në plazhet lokale./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme