Sevdije Shyti-Azemi dekorohet me urdhrin “Shotë Galica”

21 Tetor, 2020 - 4:55 pm

Sevdije Shyti-Azemi u dekorua nga presidenca me urdhrin “Shotë Galica” për kontributin dhe guximin e madh për organizimin e protestave në vitin 1989, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti i vendit, i cili në rrjetin social Facebook ka shkruar se Sevdije Azemi ishte një grua me guxim të pashoq.

“Një grua me guxim të pashoq, kishte organizuar protesta kundër suprimimit të autonomisë së Kosovës në vitin 1989, për çka ishte dënuar nga shteti i Jugosllavisë me 11 muaj e një javë burgim”.

Thaci tutje vazhdoj duke thënë se Kosova e gëzon lirinë dhe pavarësinë falë shumë brezave që sakrifikuan e luftuan deri në fund për Kosovën e pavarur.

Sevdije Shyti Azemi ishte dënuar me dy vite burg për organizimin e protestave me gratë e fshatit Zhabar në Mitrovicë më 27 mars 1989./KultPlus.com

Me urdhrin “Shote Galica” e dekorova Sevdije Shyti-Azemin nga fshati Zhabar i Mitrovicës. Sevdija, një grua me guxim të…

Gepostet von Hashim Thaçi am Mittwoch, 21. Oktober 2020

Të fundit

Të ngjajshme