SHBA miraton 2.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën dhe aleatët e saj

8 Shtator, 2022 - 1:30 pm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar ndihmën e re për Ukrainën, e cila përfshin më shumë se 2.6 miliardë dollarë ndihmë për ta dhe aleatët, duke përfshirë 675 milionë dollarë armë për Ukrainën, derisa kjo e fundit lufton me Rusinë, shkruan BBC.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi paketën e armëve në një takim me dhjetëra kolegë ministra në bazën ajrore amerikane në Ramstein, Gjermani.

Ndihma përfshin obus, municione, automjete Humvee, autoambulanca të blinduara dhe sisteme antitank. Shtetet e Bashkuara kanë premtuar tashmë të paktën 13 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Administrata Biden tha të enjten se kishte caktuar 2 miliardë dollarë në ndihmë afatgjatë në formën e investimeve për të forcuar sigurinë e Ukrainës dhe 18 fqinjëve të saj, duke përfshirë anëtarët e NATO-s dhe joanëtarët në rrezik të agresionit të ardhshëm rus.

Ai tha se do të njoftonte Kongresin për planin e ndihmës. Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken mbërriti në kryeqytetin ukrainas Kiev, ndërsa kolegu i tij u kërkoi aleatëve të Ukrainës të angazhohen për të mbështetur vendin për aq kohë sa është e nevojshme dhe të jenë të përgatitur për të përshtatur llojin e mbështetjes së ofruar.

“Kjo do të thotë të lëvizim urgjentisht për të inovuar dhe për të shtyrë të gjithë bazën tonë industriale të mbrojtjes për t’i siguruar Ukrainës mjetet që do t’i nevojiten,” tha zoti Austin. Duke e përshkruar pushtimin e Rusisë si një “luftë pushtuese të paligjshme, perandorake dhe të pambrojtur”, ai tha: “Tani ne po shohim suksesin e dukshëm të përpjekjeve tona të përbashkëta në fushën e betejës”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme