SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

11 Shtator, 2020 - 2:56 pm

Qeveria e SHBA-së, Kosovës dhe Serbisë nominohen për Çmimin Nobel për Paqe. Propozimi i këtyre tre qeverive ka ardhur nga ana e deputeti i Partisë Kristian Demokrate në Suedi, Magnus Jacobsson, shkruan KultPlus.

Këtë njoftim ai e ka bërë nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter.

Jacobsson ka shkruar se ky propozim ka ardhur si rezultat i punës që kanë bërë javën që shkoi me nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kam nominuar Qeverinë e SHBA-ve, Kosovës dhe Serbisë për Çmimin Nobel për Paqe, për punën e tyre për punën e tyre të përbashkët për paqen dhe zhvillimin ekonomik, përmes marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Tregtia dhe komunikimet janë blloqe të rëndësishme në ndërtimin e paqes”, ka shkruar Jacobsson./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme