Shkatërrohet shpella dy milionë vjeçare në Australi

26 Tetor, 2021 - 4:30 pm

Vandalët kanë hyrë në një shpellë të lashtë dhe kanë shkatërruar formacionet shkëmbore që janë mbi dy milionë vjet të vjetra.

Policia e NSË po bën thirrje për informacion pasi gjeti stalaktite dhe speleotema – formacione minerale që varen nga tavanet e shpellave – në shpellën Jillabenan në Parkun Kombëtar Kosciuszko në Australi ishin përgjysmuar gjatë një periudhe gjashtëditore.

Shpella Jillabenan është shpella më e vjetër në sistemin e shpellës Yarrangopilly, e shtrirë 150 metra në tokë dhe është një destinacion popullor turistik.

Personat që shkatërruan shpellën besohet se kanë hyrë midis të dielës 17 tetor dhe të shtunës 23 tetor.

Autoritetet u thirrën në shpellë pasi u raportuan dëme të konsiderueshme.

Vandalët duket se kanë përdorur mjete të rënda për të prerë formacionet miliona vjeçare, me disa që janë ndarë në mes.

Policia zbuloi se dryni që siguronte shpellën ishte hequr dhe bordi i shpërndarjes së energjisë gjithashtu ishte dëmtuar.

Një imazh veçanërisht shqetësues tregon një formacion të madh që qëndron më i gjatë se një i rritur mesatar i prerë plotësisht në gjysmë.

Të tjerë tregojnë stalaktite të prerë në tokë dhe të shtrirë në një grumbull.

Ata po vazhdojnë hetimet për shkatërrimin tronditës./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme