Shpallet fshati më i bukur në Zvicër, aty prehet aktori i madh shqiptar Aleksandër Moisiu

10 Tetor, 2020 - 3:24 pm

Quhet Morcote dhe ndodhet në Ticino dhe po cilësohet fshati më i bukur në Zvicër.

Morcote u votua fshati më i bukur i Zvicrës më 2016. Ky fshat ende vazhdon të jetë fshati me natyrë më të bukur. Ekspertët e turizmit zviceran e vlerësojnë si fshati më piktoresk në Zvicër. Ju nuk doni të humbisni këtë perlë të vogël në buzë të Lago Maggiore këtë vjeshtë. Thesht, vendi i përsosur për të kapur disa rreze dielli, transmeton KultPlus.

Morcote është një fshat i vogël piktoresk, me rreth 800 banorë në buzë të “Lago Maggiore”. Bregu është i veshur me shtëpi patriciane, ndërtesa madhështore si Palazzo Paleari ”dhe bimë subtropikale. Dikur ishte një fshat peshkimi, tani është pjesë e inventarit federal zviceran të vendeve të denja për mbrojtje.

Ndodhet 30 minuta larg nga kryeqyteti Ticino Lugano. Fshati është i arritshëm me autobus, makinë, biçikletë dhe anije. Sigurohuni që të mbërrini ose të largoheni me anije për të parë pamjen e plotë të këtij fshati të bukur. Ka disa varka nga dhe prapa në Melide. Udhëtimi është rreth 15 minuta.

Mënyra më e mirë për të eksploruar Morcote është në këmbë. Vishni atletet tuaja më të lehta dhe humbni në rrugët e ngushta dhe me dredha të kalldrëmit. Pika më e bukur e shikimit në Morcote është sipër kishës “Santa Maria dell Sasso”. Të ngulitura bukur në peizazh, fronet e kishës mbi fshat. / KultPlus.com

Të ngjajshme