Skeleti i rrallë i dinozaurit T-Rex do të dalë në ankand në Zvicër në muajin prill

30 Mars, 2023 - 7:00 pm

Miliona vjet pasi dinozaurët sunduan Tokën, skeleti i një Tyrannosaurus Rex iu prezantua publikut në Zvicër të mërkurën përpara daljes në ankand muajin e ardhshëm.

Mishngrënësi gjigant, i quajtur TRX-293 Trinity, pritet të arrijë 5.43 milionë dollarë dhe 8.70 milionë dollarë kur të dalë në shitje në Cyrih më 18 prill.

Me lartësi 3.9 metra dhe gjatësi 11.6 metra, ky është skeleti i tretë T-Rex që ofrohet në ankand në botë dhe i pari në Evropë.

Zbulimet e fosileve të T-Rex janë jashtëzakonisht të rralla, tha Hans Jacob-Siber, një paleontolog në Muzeun e Dinozaurëve Aathal në Zvicër.

“Nuk është një kopje, është origjinali. Dhe ka shumë pak, shumë pak”, tha Siber për Reuters. “Në fakt, deri në vitin 1970 ose 1980, kishte më pak se një duzinë Tyrannosaurus, shumica e tyre ishin tashmë në muzetë e Shteteve të Bashkuara”, tha Jacob-Siber.

Dy T-Rexes të tjerë të zbuluar në Amerikën e Veriut – të quajtur Sue dhe Stan – arritën përkatësisht 8.4 milionë dollarë dhe 31.8 milionë dollarë kur u shitën në vitin 1997 dhe 2020./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme