Sot, Kosova në ditë zie pas vdekjes së Nexhmije Pagarushës

9 Shkurt, 2020 - 9:34 am

Hashim Thaqi, presidenti i Republikës së Kosovës, e ka shpallur ditë zie 9 shkurtin për të nderuar figurën e mbretëreshës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha, shkruan KulPlus.

Bëhet e ditur se Thaqi këtë vendime e ka marrë në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar për këngëtaren e mirënjohur e cila ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare.

Sipas asaj që njofton Presidenca, në pajtim me legjislacionin në fuqi, sot në ditën e zisë, flamuri shtetëror do të ngrihet në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Republikës së Kosovës.

Ndërkaq edhe varrimi i të ndjerës bëhet sot në Pagarushë të Malishevës. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme