Stolteberg: Nuk ka “indikacione” se shpërthimi i raketës në Poloni ishte sulm i qëllimshëm

16 Nëntor, 2022 - 1:39 pm

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se nuk ka “indikacione” se shpërthimi i raketës në Poloni ishte rezultat i “një sulmi të qëllimshëm”.

“Nuk ka asnjë tregues se Rusia po përgatit një aksion ushtarak sulmues kundër NATO-s”, thotë ai.

Ai shton se hetimet janë duke vazhduar dhe duhet pritur përfundimi.

Stoltenberg vazhdoi duke thënë se incidenti në Poloni “ka gjasa” të ishte shkaktuar nga aktiviteti i sistemeve të mbrojtjes ajrore të Ukrainës – duke i bërë jehonë pikëpamjes së presidentit polak.

Stoltenberg thotë se aleatët e NATO-s kanë shprehur “mbështetje të fortë” për aleatin e tyre Poloninë dhe kanë shprehur “ngushëllimet e tyre më të thella për humbjen tragjike të jetëve” pas shpërthimit të raketës.

Ajo shton se ka rritur ndjeshëm praninë e saj ushtarake në lindje që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

“Ne po vlerësojmë vazhdimisht se çfarë duhet të bëjmë më shumë”, thotë ai. /KultPlus.com

Të ngjajshme