Sulmet me raketa ruse vrasin 21 njerëz në rajonin e Odesës

1 Korrik, 2022 - 10:15 pm

Të paktën 21 persona, përfshirë një fëmijë, kanë vdekur në sulmet me raketa ruse gjatë natës në rajonin jugor të Ukrainës Odesa, thonë zyrtarët ukrainas.

Shërbimi i emergjencës shtetërore, DSNS, thotë se 16 persona u vranë në një ndërtesë nëntëkatëshe të goditur nga një raketë në fshatin Serhiyivka.

Pesë persona të tjerë, përfshirë fëmijën, u vranë në një sulm të veçantë në një vendpushim pushimi në fshat.

Rusia ka lëshuar dhjetëra raketa në qytetet e Ukrainës në ditët e fundit.

Të premten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov mohoi përsëri se Rusia po godiste objektiva civile.

“Ne dëgjuam tre shpërthime dhe tani nuk ka mbetur asgjë nga qendra e rekreacionit,” tha banorja lokale Yulia Bondar, 60 vjeç, për BBC.

“Fshati është shumë i qetë, nuk e kishim menduar kurrë se kjo mund të ndodhte”.

Zyrtarët ukrainas thanë se tre raketa u lëshuan nga avionët luftarakë rusë mbi Detin e Zi. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme