Tërmetet me pasoja tragjike që janë regjistruar në historinë njerëzore

29 Nëntor, 2019 - 3:30 pm

Sipas Sondazhit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, Enciklopedia Britannica, (11 mars 2011, tërmeti dhe tsumani që preku Japoninë lindore nuk janë përfshirë në këtë listë, sepse vdekjet e shkaktuara, rreth 15,000, janë më pak se ato që vijnë nga tërmetet e listuara më poshtë), tërmeti më shkatërrimtar ka ndodhur në Kinë, në vitin 1556, në të cilin humbën jetën 830 mijë njerëz. Një tëmret tjetër, po ashtu shumë i fuqishëm, që ndodhi në këtë vend më 1976, la të vdekur 655 mijë vetë.

Në vazhdim tërmetet më shkatërrimtare, të shënuara gjatë historisë.

1: Shensi, Kinë, 23 janar 1556

Madhësia rreth 8 ballë, 830,000 vdekje.

Ky tërmet ndodhi në provincën Shaanxi (dikur Shensi), Kinë, rreth 50 milje në lindje-verilindje të Xi’an, kryeqyteti i Shaanxi. Më shumë se 830,000 njerëz mendohet të jenë vrarë. Efektet gjeologjike të raportuara për këtë tërmet përfshinin çarje në tokë, ngritje në sipërfaqe, ulje, rrjedhje dhe rrëshqitje të dheut. Shumica e qyteteve në zonën e dëmtimit raportuan se muret e qytetit u rrënuan, shumica e shtëpive u rrënuan dhe shumë qytete u përmbytën.

2: Tangshan, Kinë, 27 korrik 1976

Madhësia 7.5 ballë. Shifra zyrtare e viktimave është 255,000 vdekje. Numri i vlerësuar i vdekjeve deri në 655,000.

Dëmi shtrihet deri në Pekin. Ky është ndoshta numri më i madh i vdekjeve nga një tërmet në katër shekujt e fundit, dhe i dyti më i madh në historinë e regjistruar.

3: Alepo, Siri, 9 gusht 1138

Madhësia nuk dihet, rreth 230,000 vdekje.

Llogaritë bashkëkohore thoshin se muret e qytetit të dytë më të madh të Sirisë u shkatërruan dhe shkëmbinjtë u kaskonduan në rrugë. Kështjella e Helebit u shemb, duke vrarë qindra banorë. Kryqtarët evropianë kishin ndërtuar një kështjellë në Harim afër, e cila u rrafshua nga tërmeti. Një kështjellë myslimane në Al-Atarib u shkatërrua gjithashtu, dhe disa qytete më të vogla dhe kështjella u kthyen në rrënoja. Tërmeti u tha se u ndje edhe larg Damaskut, rreth 220 milje në jug. Tërmeti i Alepos ishte i pari nga disa që ndodhën midis viteve 1138 dhe 1139 që shkatërruan zonat në veri të Sirisë dhe Turqinë perëndimore.

4: Sumatra, Indonezi, 26 Dhjetor 2004

Madhësia 9.1 ballë, 227,898 vdekje.

Ky ishte tërmeti i tretë më i madh në botë që nga viti 1900 dhe më i madhi që nga viti 1964 Prince Ëilliam Sound, tempulli i Alaskës. Në total, 227.898 njerëz u vranë ose u zhdukën dhe rreth 1.7 milion njerëz u zhvendosën nga tërmeti dhe tsunami pasues në 14 vende në Azinë e Jugut dhe Afrikën Lindore. (Në janar 2005, numri i të vdekurve ishte 286,000. Në prill 2005, Indonezia uli vlerësimin e saj për numrin e humbur me mbi 50,000.)

5: Haiti, 12 Jan 2010

Madhësia 7.0 ballë. Sipas vlerësimeve zyrtare, 222.570 njerëz të vrarë.

Sipas vlerësimeve zyrtare, 300,000 u plagosën gjithashtu, 1.3 milion të zhvendosur, 97.229 shtëpi të shkatërruara dhe 188.383 të dëmtuara në zonën Port-a-Prince dhe në pjesën më të madhe të Haitit jugor. Kjo përfshin të paktën 4 njerëz të vrarë nga një cunami vendas në zonën e Petit Paradis afër Leogane. Valët e Tsunamit u raportuan gjithashtu në Jacmel, Les Cayes, Petit Goave, Leogane, Luly dhe Anse a Galets.

6: Damghan, Iran, 22 Dhjetor 856

Madhësia nuk dihet, rreth 200,000 vdekje.

Ky tërmet goditi një shtrirje prej 200 milje të Iranit verilindor, me epiqendër direkt poshtë qytetit të Demghan. Shumica e qytetit u shkatërrua, si dhe zonat fqinje. Rreth 200,000 njerëz u vranë.

7: Haiyuan, Ningxia, Kinë, 16 dhjetor 1920

Me madhësi 7.8 ballë, rreth 200,000 vdekje.

Ky tërmet solli shkatërrim të plotë në zonën Lijunbu-Haiyuan-Ganyanchi. Mbi 73,000 njerëz u vranë në Qarkun Haiyuan. Një rrëshqitje në tokë shfarosi fshatin Sujiahe në Qarkun Xiji. Më shumë se 30,000 njerëz u vranë në Qarkun Guyuan. Pothuajse të gjitha shtëpitë u rrëzuan në qytetet Longde dhe Huining. Kishte një numër të madh rrëshqitjesh të dheut dhe çarje tokësore në të gjithë zonën epiqendrore. Disa lumenj u dëmtuan, të tjerë ndryshuan kursin.

8: Ardabil, Iran, Mars. 23, 893

Madhësia nuk dihet, rreth 150,000 vdekje

Kujtimet për tërmetin masiv Damghan (shih më lart) mezi ishin zbehur kur vetëm 37 vjet më vonë, Irani u godit përsëri nga një tërmet i madh. Këtë herë kushtoi 150,000 jetë dhe shkatërroi qytetin më të madh në pjesën veriperëndimore të vendit. Zona u godit përsëri nga një tërmet fatal në 1997.

9: Kanto, Japoni, 1 Shtator 1923

Magnituda 7.9 ballë, 142.800 vdekje.

Ky tërmet solli shkatërrim ekstrem në zonën Tokio-Yokohama, zjarret e mëpasme dogjën rreth 381,000 nga më shumë se 694,000 shtëpi që u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht. Edhe pse shpesh njihet si Tërmeti i Madh i Tokios (ose Zjarri i Madh i Tokios), dëmi ishte më i rëndë në Yokohama.

10: Ashgabat, Turkmenistan, 5 tetor 1948

Magnituda 7.3 ballë, 110,000 vdekje.

Ky tërmet solli dëme ekstreme në Ashgabat (Ashkhabad) dhe fshatrat e afërta, ku u rrënuan pothuajse të gjitha ndërtesat me tulla, strukturat e betonit u dëmtuan rëndë dhe trenat u shmangen. Dëmtime dhe viktima kanë ndodhur edhe në zonën Darreh Gaz në Iranin fqinj. Këputja sipërfaqësore është vërejtur në veri-perëndim dhe juglindje të Ashgabat. Shumë burime rendisin gjithsej viktimat në 10,000, por një njoftim i lajmeve nga qeveria e sapo pavarur më 9 dhjetor 1988, tregoi se numri i saktë i vdekjeve ishte 110,000. (Turkmenistani kishte qenë pjesë e Bashkimit Sovjetik, i cili prirej të minimizojë numrat e vdekjeve nga katastrofat natyrore të bëra nga njeriu dhe nga ato natyrore.)/abcnews.al / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme