Tetë milionë italianë anulojnë pushimet e Krishtlindjeve për shkak të variantit Omicron

20 Dhjetor, 2021 - 9:37 pm

Përhapja e variantit Omicron vazhdon të jetë shqetësues edhe në Itali. Sipas të dhënave të fundit nga kompania e sondazheve Demoskopika, tetë milionë italianë kanë vendosur të anulojnë festat e Krishtlindjeve, për shkak të shtimit të rasteve.

90%, nuk e bëjnë, ata që vendosën për të “shpëtuar” nga vendbanimi i tyre i përhershëm, madje edhe për një ditë të vetme, por do të mbeten brenda kufijve kombëtarë.

Në të njëjtën kohë, rajoni i Romës konfirmoi se po përgatitet të miratojë një masë që do ta bëjë përsëri të detyrueshëm përdorimin e maskës mbrojtëse në ambientet e hapura. Masa pritet të hyjë në fuqi të enjten, ndërsa një vendim i ngjashëm mund të merret brenda javës nga qeveria Draghi, me forcë në të gjithë vendin.

Në 24 e fundit në Itali janë regjistruar 16213 raste me koronavirus dhe 137 viktima. g.v/abcnews/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme