TIFF përzgjidhet si një nga 29 festivalet më të mira evropiane të filmit

30 Prill, 2022 - 6:10 pm

Tirana International Film Festival është përzgjedhur si një nga 29 festivalet më të mira evropiane të filmit, përfshirë Berlinin, Cannes, Venecian, Locarno, dhe të tjerë, për të nominuar Filmin më të mirë të shkurtër evropian për çmimet EFA.

Pas kualifikimit për çmimin e Akademisë Oscars në 2018, kjo është gjëja më e mirë që mund t’i ndodhë TIFF në vitin e 20-të si edhe një çmim i merituar për përpjekjen e jashtëzakonshme të bërë gjatë gjithë këtyre viteve sfiduese por të suksesshme.

Shqipëria po tenton të integrohet në Europë këto 30 vite, ndërsa TIFF ka përfunduar detyrën e saj.

Faleminderit Akademisë Evropiane të Filmit, për njohjen tuaj të veçantë, si dhe të gjithë ata që ndihmuan që ky të jetë një sukses./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme