Tymi i Kanadasë anulon ngjarjet kulturore në Nju-Jork

9 Qershor, 2023 - 11:50 pm

Muzetë, galeritë dhe institucionet e tjera kulturore në të gjithë Nju-Jorkun njoftuan për mbyllje dhe shtyrje të ngjarjeve kulturore për shkak të tymit që erdhi si pasojë e zjarreve të egra që shpërthyen në të gjithë Kanadanë.

Të enjten herët në mëngjes, Nju-Jorku dhe qytetet e tjera të Amerikës së Veriut kishin nivelet më të këqija të cilësisë së ajrit në botë, sipas Indeksit të Cilësisë së Ajrit të Agjencisë Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (AQI).

Zyrtarët e qytetit kanë paralajmëruar banorët të qëndrojnë brenda, të mbajnë maska dhe të shmangin ekspozimin afatgjatë ndaj ajrit jashtë, shkruan TAN, transmeton Klankosova.tv.

Muzeu Metropolitan i Artit mbylli kopshtin e tij të njohur sezonal të çatisë të enjten (8 qershor), si dhe kopshtet e tij Met Cloisters, megjithëse hapësirat e brendshme të muzeve mbetën të hapura si zakonisht.

Muzeu Noguchi u mbyll krejtësisht “për shkak të cilësisë së dobët të ajrit” në qytet të enjten.

Muzeu, kushtuar skulptorit japonez amerikan Isamu Noguchi, përmban një kopsht të madh të mbushur me skulptura.

Parku i Skulpturës Socrates në Queens pati një hapje të vonuar përpara se të pranonte publikun të enjten pasdite.

Vepra artistike publike e Charles Gaines në ishullin Guvernors, Moving Chains, u mbyll të mërkurën (7 qershor) dhe të enjten dhe mund të qëndrojë e mbyllur deri në fundjavë nëse kushtet nuk përmirësohen.

Muzeu i Dizajnit Cooper Hewitt Smithsonian u mbyll herët të mërkurën dhe Memoriali i jashtëm i 11 shtatorit u mbyll të enjten, megjithëse muzeu aty pranë mbetet i hapur.

Një ngjarje e artit që u zhvillua siç ishte planifikuar këtë javë ishte gala e përfitimeve vjetore e Muzeut të Artit Modern të Nju Jorkut të martën (6 qershor)./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme