Ukraina kujton 35-vjetorin e katastrofës së Chernobylit

26 Prill, 2021 - 8:10 pm

Ukraina përkujton sot katastrofën e Chernobylit, 35 vjet pas aksidentit më të rëndë bërthamor në histori, që kontaminoi një pjesë të mirë të Evropës.

Presidenti Volodymyr Zelensky pritet sot të vizitojë zonën e izolimit që rrethon centralin e aksidentuar, në një rreze prej 30 kilometrash.

Më 26 prill 1986, në orën 01:23, reaktori numër 4 i centralit të Chernobylit, që ndodhet 100 kilometra nga Kievi, shpërtheu gjatë një testi sigurie.

Për 10 ditë, reaktori bërthamor u dogj duke lëshuar në atmosferë elemente radioaktive që do të kontaminonin, sipas disa vlerësimeve, deri tre të katërtën e Evropës, por kryesisht Ukrainën, Bjellorusinë dhe Rusinë, në atë kohë republika sovjetike.

Autoritetet sovjetike u përpoqën ta fshihnin këtë aksident dhe presidenti i atëhershëm Mikhail Gorbachev doli publikisht vetëm më 14 maj për të folur për aksidentin.

Në total, 116.000 persona u evakuuan më 1986 nga zona rreth centralit, që vazhdon të jetë e pabanuar edhe sot./express/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme