Vaksina me potencial të “ndryshimit të botës”, zhvillohet nga shkencëtarët e Oksfordit

8 Shtator, 2022 - 1:06 pm

Një vaksinë kundër malaries me potencial të “ndryshimit të botës” është zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit, shkruan BBC.

Ekipi pret që ai të dalë në treg vitin e ardhshëm pasi provat treguan deri në 80% mbrojtje kundër sëmundjes vdekjeprurëse.

Më e rëndësishmja, thonë shkencëtarët, vaksina e tyre është e lirë dhe ata tashmë kanë një marrëveshje për të prodhuar më shumë se 100 milionë doza në vit, transmeton KultPlus.

Është dashur më shumë se një shekull për të zhvilluar vaksina efektive pasi paraziti i malaries, i cili përhapet nga mushkonjat, është kompleks dhe i pakapshëm.

Është një objektiv vazhdimisht në lëvizje, duke zhvendosur forma brenda trupit, të cilat e bëjnë të vështirë imunizimin kundër.

Vitin e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë dha miratimin historik për vaksinën e parë – të zhvilluar nga gjiganti farmaceutik GSK – që do të përdoret në Afrikë.

Megjithatë, ekipi i Oksfordit pretendon se qasja e tyre është më efektive dhe mund të prodhohet në një shkallë shumë më të madhe. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme