Vdes Hanae Mori, dizajnerja pionere japoneze e ‘fluturave’

20 Gusht, 2022 - 1:45 pm

Hanae Mori, një stiliste pioniere që solli motive japoneze në skenën globale të modës së lartë dhe krijoi fustanin e nusërisë të veshur nga Perandoresha Masako, ka vdekur në moshën 96-vjeçare, transmeton KultPlus.

E famshme për modelet e saj të fluturave, Mori lindi në prefekturën rurale të Shimane, duke kujtuar në jetën e mëvonshme sesi rrobat elegante të porositura për të si vajzë nga babai i saj doktor e lanë atë të ndihej në siklet.

Megjithatë, më vonë ajo mori rrugën për në qytet, ku ndoqi universitetin dhe më pas shkollën e dizajnit, duke hapur studion e saj atje në qendrën e saj ende pjesërisht të shkatërruar nga lufta në 1951.

Puna si dizajnere për regjisorët e filmave ndihmoi në përmirësimin e stilit të saj, por një pikë kthese erdhi në vitin 1961, kur ajo shkoi në Paris për të bërë kërkime mbi stilisten Coco Chanel dhe më pas vizitoi Nju Jorkun.

“Unë u ndjeva shumë i vetëdijshëm për rrënjët e mia si një “person japonez”,” tha Mori – për të cilën zyra e saj tha se kishte vdekur më 11 gusht.

“Produkte të lira japoneze shiten në bodrumet e dyqaneve… Përshkrimi i Madame Butterfly në operën “Madame Butterfly”, të cilën e pashë në Nju Jork”, tha ajo.

“Kjo nuk është Japonia!” Vendosa të provoj fatin me krijimet që janë bërë në Japoni”.

Në vitin 1965, ajo prezantoi koleksionin e saj të parë në Nju Jork, i cili tërhoqi vëmendjen për përzierjen e temave lindore dhe perëndimore.

Gjatë dekadës së ardhshme, shfaqjet në Evropë pasuan dhe ajo hapi një shtëpi mode në Paris, duke u bërë gruaja e parë aziatike që u pranua në një shoqatë franceze të modës së lartë.

“Zgjodha fluturën, që simbolizon gruan japoneze që shtrin krahët nëpër botë, si temën time”, shtoi ajo./ KultPlus.com

Të ngjajshme