займ на карту онлайн потребительский кредит

Vdes Harold Prince, regjisori me më së shumti tituj në Broadway

1 Gusht, 2019 - 9:42 am

Harold Prince, producenti dhe regjisori i disa prej hiteve më të mëdha në Broadway, ndërroi jetë në moshën 91 vjeç në Reykjavik, konfirmoi zëdhënësi i tij.

Prince është autor i disa prej shfaqjeve më të mëdhenj që janë shfaqur ndonjëherë në Broadway, duke përfshirë “West Side Stories”, “Cabaret” dhe “Phantom of Opera”.

Ky prodhues dhe regjisor legjendar ka fituar 21 Tony Awards gjatë karrierës së tij, që është më shumë se çdo artistë tjetër.

Theksojmë se familja ka pohuar se nuk do të ketë ceremoni të zakonshme funerale, por një ndejë ku do të kujtohet vepra e tij.

Ai grumbulloi 21 Tonys, përfshirë tetë për regji, tetë për prodhim, dy si prodhues i muzikës dhe tre çmime speciale.

Në vitin 2006, ai u nderua me një tjetër çmim Tony për arritjet jetësore në teatër. /KultPlus.com

Të ngjajshme