Vdes legjenda e modës, Pierre Cardin

29 Dhjetor, 2020 - 2:16 pm

Stilisti i njohur Pierre Cardin vdiq në moshën 98-vjeçare, njoftoi sot familja e tij, transmeton KultPlus.

Pierre Cardin është një stilist francez i natyralizuar, i lindur në Itali. Ai ishte i njohur për stilin e tij avangardë dhe modelet e tij të së ashtuquajturës Epoka Hapësinore.

Ai preferonte forma dhe motive gjeometrike, shpesh duke injoruar formën femërore.

Ai përparoi në modën unisex, ndonjëherë eksperimentale dhe jo gjithmonë praktike. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme