Vdes në moshën 50 vjeçare bateristi i ‘Foo Fighters’, Taylor Hawkins

26 Mars, 2022 - 5:15 pm

Taylor Hawkins, bateristi karizmatik i Foo Fighters, ka vdekur në moshën 50-vjeçare, transmeton KultPlus.

Një deklaratë e postuar në mediat sociale të grupit të premten vonë dhe e dërguar nga përfaqësuesi i saj konfirmoi vdekjen, por nuk dha një shkak apo vendndodhje. Grupi ishte planifikuar të luante një shfaqje të premten në mbrëmje në Bogotá, Kolumbi, në Festivalin Estéreo Picnic.

Hawkins u bë anëtar i grupit të udhëhequr nga Dave Grohl për albumin e tij të tretë, “There Is Nothing Left to Lose”, i lëshuar në 1999, dhe luajti në shtatë albumet e mëpasshme të grupit. Ai u tërhoq nga dy stile të dallueshme: bazat e Roger Taylor, nga Mbretëresha, dhe ndërlikimi i Stewart Copeland nga Policia. Ai shtoi muskujt e punk-ut dhe metalit, saktësinë e makinerive të daulleve dhe një dhuratë për vrullin shpërthyes.

LP-ja më e fundit e Foo Fighters, “Medicine at Midnight”, mbërriti vitin e kaluar ndërsa grupi po festonte 25 vjetorin e krijimit dhe në një intervistë me The New York Times, zoti Hawkins ishte i drejtpërdrejtë për shpresat e tij për të ardhmen e tij. “Unë dua të jem grupi më i madh në botë,” tha ai./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme