Vdes në moshën 77 vjeçare Michael Lang, krijuesi i festivalit Woodstock

9 Janar, 2022 - 7:50 pm

Michael Lang, bashkëkrijuesi dhe promovuesi i festivalit muzikor të Woodstock të vitit 1969, ka vdekur në moshën 77-vjeçare.

Michael Pagnotta, një zëdhënës i familjes së Lang, tha të dielën se 77-vjeçari po luftonte me limfomën jo-Hodgkin dhe vdiq të shtunën në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering të Nju Jorkut.

“Ai ishte absolutisht një figurë historike dhe gjithashtu një djalë i mrekullueshëm”, tha Pagnotta, i cili tha se e njihte Lang për rreth 30 vjet.

Së bashku me partnerët Artie Kornfeld, John Roberts dhe Joel Rosenman, Lang organizoi festivalin e faturuar si “tri ditë paqeje dhe muzike” në verën e vitit 1969 ndërsa Lufta e Vietnamit u ndez dhe bëri që një numër në rritje i të rinjve amerikanë të pakënaqur të largoheshin nga tradicionalja, zakonet dhe përqafoi një mënyrë jetese që festonte lirinë e shprehjes.

Lang dhe të tjerët kërkuan të organizonin një koncert në vitin 2019 për të përkujtuar 50-vjetorin e Woodstock-ut origjinal, por përpjekja përfundimisht u anulua për shkak të çështjeve financiare dhe vështirësisë për të siguruar një vend. Në një intervistë me AP në atë kohë, Lang e quajti përvojën “një udhëtim vërtet të çuditshëm” dhe tha se ende shpresonte të mbante koncertin në të ardhmen.

Megjithëse Woodstock shpesh shihet si krijimi i shabllonit për festivale muzikore në shkallë të gjerë, nuk ishte i pari që u zhvillua në SHBA. Dy vjet më parë, festivali i Monterey Pop tërhoqi rreth 200 mijë njerëz në Kaliforni, dhe në 1968 Festivali Pop i Miami pasoi, të cilën e organizoi edhe Lang. Por Woodstock megjithatë mban një vend të pashlyeshëm në histori.

“Shumë prej tyre janë modeluar sipas Woodstock – Bonnaroo dhe Coachella, në veçanti”, tha Lang për festivalet e tjera në një intervistë të vitit 2009. “Kishte një ritual që u krijua që vazhdon të përsëritet”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme