Vdes regjisori i njohur amerikan, Morgan Spurlock

24 Maj, 2024 - 11:34 pm

Regjisori amerikan Morgan Spurlock, i cili ndryshoi botën me artin e tij, vdiq në moshën 53-vjeçare.

Spurlock fitoi famë globale falë dokumentarit të tij të nominuar për Oscar të vitit 2004 me titull “Super Size Me”, i cili e pa atë të hante McDonald’s për një muaj për të ilustruar rreziqet e një diete të ushqimit të shpejtë.

”Ai vdiq të enjten në Nju Jork i rrethuar në mënyrë paqësore nga familja dhe miqtë nga komplikimet e kancerit”, tha familja e tij në një deklaratë.

“Ishte një ditë e trishtuar, pasi ne i thamë lamtumirë vëllait tim Morgan”, tha Craig Spurlock në deklaratë.

“Morgan dha kaq shumë përmes artit, ideve dhe bujarisë së tij. Bota ka humbur një gjeni të vërtetë krijues dhe një njeri të veçantë. Jam shumë krenare që kam punuar së bashku me të”, shtoi ai.

Gjatë karrierës së tij, vepra e Spurlock trajtoi çështje të diskutueshme, duke përfshirë luftën e SHBA-së në Afganistan – e titulluar “Where In The World Is Osama Bin Laden” – që e pa atë në kërkim të liderit të al-Kaedës i cili u vra në 2011.

Ai gjithashtu trajtoi çështjet e konsumatorit, kujdesit për të moshuarit dhe kumarit në serinë “Morgan Spurlock Inside Man”.

Spurlock u nominua për një Emmy në 2010 për punën e tij si producent ekzekutiv në “The Simpsons: 20th Anniversary Special 0 In 3-D! On Ice!”.

Spurlock lë pas dy djemtë e tij Laken dhe Kallen, nënën e tij Phyllis, babain e tij Ben, vëllezërit Craig dhe Barry dhe ish-bashkëshortet Alexandra Jamieson dhe Sara Bernstein – nënat e fëmijëve të tij./KultPlus.com

Të ngjajshme