Vdes shkrimtari Gilles Perrault

4 Gusht, 2023 - 5:45 pm

Shkrimtari Gilles Perrault, i cili mori pjesë shumë aktive në vitet 1970 në luftën për heqjen e dënimit me vdekje në Francë dhe më vonë, në vitet 1990, shkroi një libër katapultë për Mbretin e Marokut, Hassan II, vdiq dje të enjten në moshën 92-vjeçare.

Në vitin 1978, botimi i librit investigativ “Le Pull-over rouge” (Le Pull-over rouge) shumëfishoi dyshimet për fajin e një burri që ishte dënuar me gijotinë dy vjet më parë pasi ishte dënuar për vrasjen e një vajze të vogël, shkaktoi polemika dhe dënimi i tij për shpifje dy vjet më vonë.

Dënimi me vdekje u hoq në Francë në vitin 1981, por thirrjet për një rigjykim të Christian Ranucci nuk rezultuan kurrë.

Gilles Perrault ishte gjithashtu autor i librit “Miku ynë mbreti” (Notre ami le roi) i cili u vlerësua gjerësisht në Francë dhe u botua në vitin 1990 dhe prezantoi rrëfimin e 30 viteve të monarkisë së Hasanit II në Marok. Puna e tij ngriti pikëpyetje rreth marrëveshjeve të fshehta të disa elitave franceze.

“Librat e Gilles Perrault shënuan brezin tim. Ka një para dhe një pas ‘Miqit tonë Mbret’”, komentoi Pierre Asqui, gazetar dhe president i organizatës joqeveritare Reporterët pa Kufi (RSF).

Në vitin 2014, autori shkroi parathënien e një libri shumë kritik për mbretin aktual të Marokut, djalin e Hassan II, i cili u shkrua nga një ish-korrespondent maroken i AFP-së, Omar Bruxi. Libri, i titulluar “Mohammed VI derrière les masques” (Mohammed VI derrière les masques) u titullua “Djali i mikut tonë”, i cili i referohej drejtpërdrejt librit të Gilles Perrault.

Gazetari investigativ Edui Plennel vlerësoi X (dikur i Twitter) si një “tregimtar të mrekullueshëm” dhe shkrimtar “të rekrutuar”.

Jacques Peyrol, siç ishte emri i tij i vërtetë, kishte filluar një karrierë si avokat, përpara se të merrte një rrugë tjetër, duke përfunduar në gazetari dhe më pas në letërsi. Me pseudonimin e tij, ai nënshkroi romanin spiun të vitit 1969, Le Dossier 51, i cili u përshtat për ekranin e madh./KultPlus.com

Të ngjajshme