Viziton 78 bare brenda 24 orëve, australiani thyen rekordin botëror Guinness

14 Nëntor, 2022 - 6:16 pm

Një burrë nga Afrika e Jugut që jeton në Melburn, Australi, vendosi një rekord botëror Guinness pasi vizitoi një shumicë baresh në një ditë të vetme.

Përmes një kohëzgjatje epike 24-orëshe nëpër bare, ai vizitoi 78 vende të ndryshme dhe arriti të thyente rekord.

Sipas Rekordeve Botërore Guinness, vizitat e tij nga 10 deri në 11 shkurt nëpër baret e Melburn me një ekip mbështetës të përbërë nga vëllai Ruald de Villiers dhe miku Wessel Burger janë certifikuar si rekord për shumicën e pubeve të vizituara në 24 orë. Heinrich de Villiers e pranoi sfidën në mënyrë që të “tërheqë vëmendjen dhe të mbështesë skenën lokale të pub-eve dhe bareve në Melburn që u prek rëndë gjatë pandemisë COVID-19, si dhe të shfaqë vendet e fshehura dhe më pak të njohura që ofron qyteti i Melburnit.

“Unë aplikova për herë të parë në nëntor 2021, një kohë kur Melburni sapo po dilte nga karantina. Kam aplikuar për të provuar rekordin si një sfidë, që mendova se mund ta thyenim. Është e rëndësishme të theksohet se, sipas rregullave të Rekordeve Botërore Guinness, ne duhej të konsumonim vetëm 125 mililitra nga çdo pije në çdo vend që vizituam. Ne bëmë kërkimin tonë në baret në Melburn dhe planifikuam një rrugë paraprakisht, duke u siguruar që kishim gjithçka që na nevojitej për të marrë provat tona gjatë sfidës”.

Heinrich de Villiers theu rekordin që deri tani e mbante anglezi Nathan Crimp. Ky i fundit theu rekordin botëror Guinness duke pirë një pije në 67 lokale të ndryshme për 24 orë.

Nathan Crimp, përfundoi duke vizituar 67 bare në zonën e Brighton, në hapësirën prej rreth 17 orësh. Crimp, i cili shoqërohej nga disa miq, synoi të mposhte rekordin prej 56 baresh, i cili u vendos nga Gareth Murphy për 10 orë në Cardiff, Uells, në fillim të këtij viti. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme