Vjedhen diamantë në Londër, ndërrohen me guralecë

21 Korrik, 2021 - 4:04 pm

Një grua vodhi diamantë me vlerë 4.2 milion £ nga një argjendari duke i ndërruar ato me guralecë.

Lulu Lakatos, 60 vjeçe, dyshohet se u paraqit në dyqan si një gemologe e cila do të ekzaminonte gurët në Boodles në Londrën qendrore. Zonja Lakatos vlerësoi shtatë diamante në dyqanin New Bond Street përpara se t’i vendoste në një qese, u tha para jurisë, transmeton KultPlus.

Por kur çanta u hap, brenda saj ishin shtatë guralecë të vegjël, tha Gjykata e Southwark Crown. “Diamantet ishin vjedhur nga e pandehura me anë të dorës”, tha prokurori Philip Stott.

“Komploti në të cilin ajo pretendohet të ketë luajtur rol kyç ishte sofistikimi, planifikimi, rrezikikimi dhe marrja shpërblimit më të lartë të mundshëm.”
Zonja Lakatos, e cila ka lindur në Rumani por jetoi në Francë, mohon vjedhjen e kryer në ose para 10 Marsit 2016.

Por si ndodhi e gjithë ngjarja?

Gjykata shqiptoi se, në shkurt 2016, kryetari i Boodles, Nicholas Wainwright u prezantua me një burrë që e quante veten “Simon Glas”, i cili tha se ishte i interesuar të blinte diamante me vlerë të lartë si një investim.
Më pas, ata u takuan në Monako muajin tjetër, ku Z. Wainwright u prezantua me partnerin e biznesit të Glas, një rus i quajtur “Alexander”, dhe ranë dakord për shitjen e shtatë diamanteve me vlerë të lartë.

Gurët e kristalit, me një vlerë totale prej 4.2 milionë, përfshinin një diamant 20 karat në formë zemre me vlerë më shumë se 2.2 milionë £ dhe një diamant trëndafili në formë dardhe me tre karat me vlerë 1.1 milionë £.

Një vlerësuese e gurëve të çmuar, e ashtuquajtur “Anna”, e dërguar nga blerësit duhej të ekzaminonte gurët përpara se të futeshin në një çantë të mbyllur për t’u mbajtur nga Boodles derisa argjendarët të merrnin fondet nga blerësi.

Zonja Lakatos ishte dyshuar se u paraqit si gruaja Anna, e cila u shoqërua në dhomën e takimeve në bodrumet e argjendarëve në 10 Mars nga Z. Wainwright dhe gjemologia e firmës, Emma Barton.

Z. Stott tha se zonja Lakatos pretendonte të ekzaminonte dhe peshonte secilin nga shtatë diamantët përpara se t’i mbështjellë ato individualisht në letër të prerë paraprakisht dhe t’i vendoste brenda kutive të errëta.
“Kur ekzaminimi përfundoi, kutitë u vendosën në një çantë të ngjeshur, e cila më pas u mbyll me dry,” i tha ai jurisë.

Prokurori tha se zonja Lakatos vendosi çantën e mbyllur brenda çantës së saj të dorës kur Z. Wainwright u ngjit lart. “Duket se ishte ndërruar për një çantë të mbyllur identike”, tha Z. Stott.

Z. Stott tha se zonja Lakatos, nga rajoni Saint-Brieuc i Francës veri-perëndimore, hodhi kapelën dhe shallin e saj dhe ndryshoi rrobat e saj në një tualet në pijetore, duke ndërruar pallton e saj, e ndihmuar nga një bashkëpunëtor tjetër.

Ajo më pas përdori pasaportën e saj për ta lënë Londrën.

Zonja Lakatos u arrestua në Francë me një urdhër arresti evropian në shtator të vitit të kaluar para se të ekstradohej në Mbretërinë e Bashkuar. / KultPlus.com

Të ngjajshme