Vullkani i akullt, një spektakël natyror

9 Shkurt, 2021 - 11:04 am

Almaty është një rajon i Kazakistanit i cili në këtë stinë është i mbuluar nga bora dhe temperaturat e ulëta. Por kjo nuk i ka ndaluar mijëra njerëz të vizitojnë ‘vullkanin e akullit’.

I lartë 13 metra ky, ky “vullkan” formohet mbi një burim nëntokësor, i cili nxjerr ujë por që ngrin menjëherë dhe ngre më tej kraterin.

Një vullkan më i vogël akulli ishte formuar në zonë dhe vitin e kaluar, por vendasit thonë se ky i këtij viti është i pari që spërkat vazhdimisht grimca uji nga hapja e sipërme që duket si tymi i dalë nga një vullkan i mbushur me llavë. / KultPlus.com

Të ngjajshme