Zbulimet e Pompeit hedhin dritë mbi jetën e klasës së mesme

7 Gusht, 2022 - 2:45 pm

Arkeologët kanë zbuluar katër dhoma të reja në një shtëpi në Pompei të mbushura me pjata, amfora dhe objekte të tjera të përditshme, duke dhënë një pamje të jetës së klasës së mesme në momentin kur shpërthimi i malit Vezuv varrosi qytetin romak në vitin 79 pas Krishtit, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Mbetjet e tasave, një trung i zbrazur me nxitim, një shtrat dhe një djegës parfumi terrakote në formë djepi u gjetën në dy kate të një ndërtese të gërmuar më parë, tha autoriteti i parkut arkeologjik të Pompeit të shtunën.
Disa ishin më të vlefshme se të tjerët – enë prej bronzi ose qelqi pranë mjeteve të përditshme.

“Një pjesë e madhe e popullsisë në Perandorinë Romake ishin njerëz që djersiteshin për bukën e përditshme, por gjithashtu ishin të shqetësuar për të rritur statusin e tyre shoqëror,” tha drejtori i parkut, Gabriel Zuchtriegel.

Arkeologët morën suva për të riprodhuar disa nga objektet nga vendi në Pompei, një nga atraksionet kryesore turistike të Italisë pranë qytetit modern të Napolit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme