10 bibliotekat më magjepsëse të botës

23 Prill, 2022 - 12:30 pm

Dita Botërore e Librit, e njohur edhe si Dita Botërore e Librit dhe e së Drejtës së Autorit, është një ngjarje vjetore e organizuar nga UNESCO për të promovuar leximin, botimin dhe të drejtën e autorit. Dita e parë Botërore e Librit u festua më 23 Prill të vitit 1995, transmeton KultPlus.

Ndërsa sivjet po vjen dita e dijes, le t’i hedhim një sy bibliotekave magjepsëse të botës dhe të shijojmë kënaqësinë e leximit.

1.Kabineti Mbretëror Portugez i Leximit

Photo: Xinhua

2. Biblioteka e Aleksandrisë

3. Qendra Jacob dhe Wilhelm Grimm

4. Biblioteka Mazarin

5. Biblioteka e qytetit të Shtutgartit

6. Biblioteka Kombëtare e Indonezisë

7. Biblioteka Yunxi në provincën Zhejiang të Kinës Lindore

8. Biblioteka Vasconcelos

9. Biblioteka Wormhole

10. Biblioteka Admont Abbey./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme