101 vite nga botimi i numrit të parë të revistës “Morning Star” nga Parashqevi Qiriazi

15 Janar, 2018 - 10:15 am

Më 15 janar 1917, në Boston të Shteteve të Bashkuara, një nga figurat më të shquara të Rilindjes Kombëtare, Parashqevi Qiriazi, botoi numrin e parë të revistës politike dhe kulturore “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).

Revista zbuloi historinë dhe kulturën e lashtë të popullit shqiptar, problemet kombëtare, dhe ekspozoi politikën shoviniste të vendeve fqinje./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme