Ambasada e Kosovës në Ankara hapë Librin e Zisë për vdekjen e Demaçit

30 Korrik, 2018 - 7:44 pm

Ambasada e Republikës së Kosovës në Ankara për të gjithë bashkatdhetarët që jetojnë atje, që nga sot hapë Librin e Zisë me rastin e vdekjes se veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, shkrimtarit dhe bartësit të çmimit Saharov, Adem Demaçit, shkruan KultPlus.

“Me rastin e humbjes së njërit nga mbështetësit e mëdhenj të luftës për Pavarësi të Kosovës, fituesit të Çmimit Saharov për të Drejtat e Njeriut, mbrojtësit të madh të të drejtat të njeriut në Kosovë, i njohur si Mandela i Ballkanit i cili vuajti 28 vjet në burgjet Jugosllave dhe Serbe për shkak të mendimit të lirë, shkrimtarit – politikanit Ademi Demaçi është hapur Libri i Zisë në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Ankara nga 30 korrik – 1 gusht 2018, ora 10:30 -15:30”, thuhet në njoftim të ambasadës.

Veprimtari Adem Demaçi ndërroi jetë në moshën 82 vjeçare të enjten që e lamë pas, ndërsa është varrosur ditën e djeshme me nderime të larta shtetërore tek varrezat e dëshmorëve të lagjes së Velanisë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme