Anilda Ibrahimi publikon romanin e ri “Doja të isha Madame Bovary”

3 Maj, 2022 - 8:30 pm

Anilda Ibrahimi rikthehet për lexuesin me romanin e saj të ri në gjuhën italiane “Volevo essere Madame Bovary” (Doja të isha Madame Bovary) botuar nga Einaudi, i cili do të jetë në librari duke filluar nga data 24 maj.

Shkrimtarja, si në romanet e saj të mëparshme, heton dhe rindërton atë që e largoi historinë e shekullit të njëzetë nga ana tjetër e Adriatikut. Një histori që nis nga realizmi socialist ku gratë punonin po aq sa burrat dhe mendohej se emancipimi i femrës kishte ndodhur me sukses, por e vërteta ishte krejt ndryshe dhe kishte kaluar nga patriarkalizmi tradicional në socialist.

Personazhi i romanit, Hera, kthehet në shtëpi pas kaq shumë vitesh, për një arratisje romantike. Kush e di se çfarë do të thoshin të parët e saj, tani që edhe ajo ka pasur një fund të keq si Emma Bovary: burri me të cilin udhëton flet të njëjtën gjuhë si ajo, por nuk është burri i saj. Skerdi e bën të ndiejë sërish se bukuria është një rrezik, dëshira për një provokim, femrat joshëse si ajo një kërcënim. Sigurisht, t’i përkasësh dikujt mund të duket qetësuese, por së shpejti shfaqet për atë që është në të vërtetë: një kafaz. Dhe nga ai kafaz, edhe nëse nuk është aq keq brenda, Herës do t’i duhet të ikë edhe një herë, siç ishte shumë kohë më parë.

Një edukim sentimental ironik dhe inteligjent, i aftë për të përmbysur shumë stereotipa për atë që ne mendojmë se dimë për gratë. Me zërin e saj thelbësor dhe një humor më të ndezur se kurrë, Anilda Ibrahimi ka shkruar një roman për grackat e përkatësisë dhe kujtesës, për modelet e femrave për t’u mishëruar dhe përmbysur, për rëndësinë e të qëndruarit besnik ndaj asaj që jemi bërë kur koha insiston të na kthejë pas./diasporashqiptare/ KultPlus.com

Të ngjajshme