Botohet libri i Bajram Kosumit, ‘Letërsia nga burgu’

1 Tetor, 2020 - 5:46 pm

Ish kryeministri i Kosovës, Bajram Kosumi ka bërë të ditur se libri i tij më i ri ‘Letërsia nga burgu’, është botuar, shkruan KultPlus.

Lajmin e bëri të ditur vetë Kosumi përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ku ndër të tjera potencoi se këtë libër e konsideron edhe si njërin prej librave të tij më të mirë.

Poetë dhe shkrimtarë shqiptarë që shkruan në burgje, tekstet e të cilëve, më shumë ose më pak, janë analizuar në këtë libër:

Adem Demaçi, Atë Zef Pllumi, Arshi Pipa, Visar Zhiti, Kasëm Trebeshina, Merxhan Avdyli, Ismail Syla, Trifon Xhagjika, Jorgo Bllaci, Genc Leka, Vilson Blloshmi, Havzi Nela, Mehmet Myftiu, Hydajet Hyseni, Pjetër Arbnori, Murteza Xajë Nura, Pano Taçi, Zyhdi Morava, Rexhep Elmazi, Maks Velo, Drita Çomo, Alush Canaj, Frederik Reshpja, Zeqir Gërvalla, Vezir Ukaj, Sylë Mujaj, Besim Zymberi, Rasim Selmani, Berat Luzha, Fazli Greiçevci, Daut Gumeni, Fatos Lubonja, Gani Sylaj, Muhamet Rogova, Emin Kabashi, Kurt Kola, Kolë M. Berisha, Martin Çuni, Enver Topalli, Rrahim Sadiku, Fehmi Berisha, Jahja Lluka, Zhaneta Ogranja etj. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme