Edi Rama: Faik Konica rizbuluesi i simboleve dhe gjuhës së pavdekshme shqipe

15 Dhjetor, 2017 - 10:15 pm

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përmes rubrikës së tij Amarcord, kujtoi Faik Konicën në 75 vjetorin e vdekjes së tij, shkruan KultPlus.

Rama, tha se edhe 75 vite pas ndarjes së tij nga jeta, Faik Konica vjen prapë me jehonën e një fjale të mprehtë si shpata me dy tehe, për të na kujtuar sa stimuluese, ndonëse jo pa mundime, është të përpiqesh të përfaqësosh denjësisht vendin amë, në mërgim dhe në kohë të turbullta.

“AMARCORD – Viti i Skënderbeut
I vetmi, i paarritshmi Faik bej, në venat e të cilit rridhte gjaku i spikatur i oxhaqeve më zulmëmëdhenj shqiptarë, na vjen edhe 75 vjet pas ndarjes së tij nga jeta, me jehonën e një fjale të mprehtë si shpata me dy tehe, për të na kujtuar sa stimuluese, ndonëse jo pa mundime, është të përpiqesh të përfaqësosh denjësisht vendin amë, në mërgim dhe në kohë të turbullta.
Në këtë Vit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, më shumë se kurrë meriton të kujtohet rizbuluesi i simboleve dhe gjuhës së pavdekshme shqipe, Faik bé Konitza!”, shkruan Rama, në rrjetin social Facebook./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme