Media franceze për motrat e Zogut: Tri amazonat kthehen në Europë

17 Maj, 2019 - 2:00 pm

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Maj 2019

“Excelsior” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen n°8, fotografinë e rrallë të motrave të mbretit Zog, gjatë kthimit të tyre nga Amerika, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

“Tri amazonat” kthehen në Evropë

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ne kemi njoftuar më parë ardhjen në Nju Jork të motrave të mbretit Zog, oficere të kalorësisë shqiptare. Tri amazonat, pas një qëndrimi të shkurtër në Shtetet e Bashkuara, u kthyen në Evropë nëpërmjet anijes “Queen Mary” për të marrë pjesë në muajin e ardhshëm në dasmën e vëllait të tyre me konteshën Geraldinë Apponyi.”/KultPlus.com

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1938-tri-amazonat-shqiptare-maxhidja-ruhija-dhe-myzejeni-ne-bordin-e-queen-mary-foto-ekskluzive/?fbclid=IwAR3Lgthe2XlUyx5v97xUc-wV8JN4q1ThWUy1XjUKJFy-pzrYRpJMs-43OoQ

Të ngjajshme