“Mund t’i presin të gjitha lulet, por nuk mund ta ndalin pranverën”

12 Korrik, 2019 - 8:00 pm

Pablo Neruda ishte një poet, diplomat e politikan kilian. Ai u njoh si poet qysh nga mosha 10 vjeçare.

Neruda ka fituar çmimn “Nobel” për leterësi në vitin 1971. Ai njihet për “Njëzetë poema dashurie dhe një këngë e dëshpëruar” si dhe “Një qind sonete dashurie”, shkruan KultPlus.

Neruda lindi në vitin 1904 kurse vdiq në vitin 1973. Tash vonë u zbulua edhe shkaku kryesor vdekjes së tij dhe jo siç shkruhej në atutopsinë e tij se ka vdekur nga kanceri. Në maj 2014 një grup shkencëtarësh spanjollë zbuloi prezencën masive të baktereve të stafilokokut të artë që mendohet të jenë injektuar nga agjentët e diktaturës. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme