Princi Harry vendos rekord, shet 3.2 milionë kopje të librit të tij në një javë

20 Janar, 2023 - 4:30 pm

Libri i Princit Harry “Spare” është bërë kryefjala botërore dhe tashmë ka shitur mbi 3.2 milionë kopje në mbarë botën. Në fakt, shitjet u bënë vetëm një javë pas publikimit të tij.

Ka shumë të ngjarë që libri i Princit Harry të zërë një vend në listën e kujtimeve më të shitura të të gjitha kohërave.

Penguin Random House ka bërë të ditur se kujtimet e Princit Harry, të cilat u bënë qendra e mediave në mbarë botën, janë shitur 1.6 milionë kopje vetëm në SHBA.

Ky është një numër i krahasueshëm me shitjet e javës së parë për librat e suksesshëm si “A Promised Land” e ish-Presidentit Barack Obama dhe “Becoming” e Michelle Obama, i cili ka shitur më shumë se 17 milionë kopje që nga publikimi i tij në 2018.

Botuesi britanik njoftoi se libri shiti 400,000 kopje në Mbretërinë e Bashkuar në të gjitha formatet, letër, e-libër dhe audio, në ditën e parë të publikimit.

Shitjet totale të shpallura për autobiografinë e shumëpërfolur përfshijnë botime të shtypura, audio dhe dixhitale në tregjet kryesore anglishtfolëse: SHBA, MB, Kanada dhe Australi.

Libri është botuar në 15 gjuhë të tjera dhe priten edhe 10 gjuhë të tjera./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme