Rukie Rama, frymëzimi i librit të Kadaresë ‘Natë me Hënë’ bazuar në ditarët e saj të vjedhur

17 Janar, 2023 - 6:43 pm

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, përmes një njoftimi ka bërë të ditur se ka mirëpritur mësuesen Rukie Rama në Prishtinë. Sipas tij, mësuesja është frymëzimi i librit të Ismail Kadaresë, “Natë me Hënë”, i cili bazohet në ditarët e saj të vjedhur, të shkruar gjatë kohës kur ishte e burgosur politike, përcjell KultPlus.

“Ajo është fotografuar këtu me Meriman Brahën përballë Shoqatës së të Burgosurve Politik në Prishtinë, e cila mban arkivin më të madh të historisë gojore dhe koleksionin e njohur të të dhënave në letër të të burgosurve politikë në Kosovë”, shkruan ai.

Më poshtë gjeni postimin e tij të plotë:

Ishte një nder të mirëpresim në Prishtinë mësuesen Rukie Rama.

Mësuesja Rukie është frymëzimi i librit të Ismail Kadaresë, “Natë me Hënë”, i cili bazohet në ditarët e saj të vjedhur, të shkruar gjatë kohës kur ishte e burgosur politike.

Sot ajo është mësuese e gjuhës shqipe në Bruksel.

Na tregoi se si i merrte nxënësit e saj në Tropojë në skaj të kodrës për të parë Kosovën, e cila në vitin 1975 ishte e paarritshme për të udhëtuar nga Shqipëria, për shkak të kufijve të mbyllur të vendit.

Ajo është fotografuar këtu me Meriman Brahën përballë Shoqatës së të Burgosurve Politik në Prishtinë, e cila mban arkivin më të madh të historisë gojore dhe koleksionin e njohur të të dhënave në letër të të burgosurve politikë në Kosovë.

Kjo ishte një surprizë e papritur për ta, të dy ish të burgosur politikë nga regjime të ndryshme dhe që u takuan për herë të parë në Bruksel, më shumë se tridhjetë vjet më parë.

Ne nderojmë sakrificat e Mësueses Rukije dhe z. Braha dhe ngremë lart historitë e tyre e shumë histori të tjera drejtësie, guximi dhe lidershipi ❤️

Qëndrojmë në solidaritet me komunitetin e përndjekur politik duke besuar në universalitetin e të drejtave të njeriut dhe lirive themelore të individëve.

Në shenjë vlerësimi dhe respekti të thellë, Kristalja i dhuroi Mësueses Rukie një karficë filigrani të punuar me dorë, me figurën e 🌻

🌻 ngre kokën për t’u përballur me diellin, simbolikë kjo për shpresën dhe rezistencën me të cilën na frymëzon Mësuesja Rukije. / KultPlus.com

Të ngjajshme